Workshop in Istanbul Hackerspace

We’ll be doing a day long network mapping workshop in Istanbul Hackerspace on November 30th, using the new version of Graph Commons, so looking forward to it.

Türkçe için aşağı scrol edin.

Graph Commons
Network Mapping Workshop

Nov 30, 2014
10:00-17:00
Istanbul Hackerspace
Click for the address

The workshop will focus on the design and understanding of complex networks through mapping and visual analysis in order to expand the individual’s thinking about the network as a creative medium. Starting from hand drawn simple graph diagrams, participants gradually build complex network models. Emphasis on network mapping, modeling, relational thinking, protocol authoring, centrality analysis, clustering analysis, and information design. Participants learn the most through observing and extracting networks from their area of interests, collaborative mapping, sketching, and discussing diagrams.

Graph Commons is used at the workshops for visualization, group collaboration, and further sharing. http://graphcommons.com

RSVP with a short email on your intend to attend the workshop: workshop@graphcommons.com

Participation is free and limited to 25 people.

Click below to download the poster and the flyer:

GraphCommons-workshop-poster-30.11.2014

GraphCommons-workshop-flyer-30.11.2014


30 Kasım pazar günü İstanbul Hackerspace‘de bir tam günlük ağ haritalama atölyesi yapıyoruz. Atölye’de Graph Commons’un yeni versiyonu kullanılacak.

Graph Commons
Ağ Haritalama Atölyesi

30 Kasım Pazar, 2014
10:00-17:00
Istanbul Hackerspace
Adres için tıklayın

Haritalama ve görsel analiz yoluyla karmaşık ağlar tasarlama ve anlamlandırma üzerine bir günlük atölye çalışması. Katılımcılar temel el çizimi alıştırmalardan başlayarak, adım adım karmaşık ağlar geliştirir ve yaptıklarını bilgisayara geçirerek düzenler. Atölyede ağ teorisi, bilgi modelleme, analiz ve ilişkisel düşünme, merkezileşme, küme analizleri ve bilgi tasarımı konularına odaklanılacaktır. Katılımcılar özellikle gözlem üzerinden, kendi ilgi ve çalışma alanlarından ağ haritaları çıkarırken, ortak haritalama çalışmaları ile, taslak çıkararak ve ağlar üzerine tartışarak en iyi bilgiyi edineceklerdir.

Ağ haritalarını bilgisayar ortamına geçirmek ve birlikte çalışmak için Graph Commons kullanılmaktadır. http://graphcommons.com

Kayıt olmak için katılma sebebininiz kısace belirten bir email atınız. workshop@graphcommons.com

Atölye ücretsizdir ve katılım 25 kişiyle sınırlıdır.

Afişleri görsellere tıklayarak indirebilirsiniz:

GraphCommons-workshop-poster-30.11.2014

GraphCommons-workshop-flyer-30.11.2014